FONKSİYONEL BESLENME NEDİR? FONKSİYONEL BESLENME PROGRAM NASIL BELİRLENİR?

Fonksiyonel Beslenme Terapisi Nedir?

Fonksiyonel Beslenme Terapisi hem sağlığı hem de kronik hastalıkları etkileyen genetik, beslenme, çevresel ve yaşam tarzı faktörleriniz arasındaki benzersiz etkileşimleri ele alan kişi merkezli bütüncül bir terapi sistemidir. Sorununuzun kökenine odaklanan ihtiyaçlara ve kişiye özel planlanmış bir beslenme terapisidir. Bu beslenme sisteminde tek tip bir beslenme metodu yoktur, bu nedenle siz ve bir arkadaşınız aynı belirtilere sahip olsanız bile aynı beslenme ve yaşam planına sahip olamazsınız. Geleneksel yöntemle önerilen beslenme programında siz ve arkadaşınız aynı şikayetlere sahipseniz, sıklıkla aynı beslenme programı önerisi alırsınız ve daha sonra aynı tedaviyi görürsünüz ki, bu çoğu zaman başarısız olur.

Fonksiyonel Sağlık ve Beslenme Programı semptomlara neden olan ve sağlığınızı etkileyen temel faktörler üzerine kuruludur. Uzun değerlendirmeler sonucunda tamamen kişiye özel programlar ve yaşam tarzı belirlenir. Belirlenen bu program; beslenme, gıda takviyeleri, detoksifikasyon programları, stres yönetimi teknikleri ve egzersiz gibi “alternatif” veya “bütünleyici” yaklaşımlar olarak kabul ettiğimiz spesifik bir plan üzerine kuruludur. Genel olarak fonsiyonel yaşam tarzı ve beslenme danışmanlığı diyebiliriz.

Kısaca; Fonksiyonel Beslenme Terapisi sorunların altında yatan nedenlere bakan ve bunları gidermek için sorunu düzeltmek veya hastalığa yakalanmadan önce ortadan kaldırmak için nispeten yeni bir yaklaşım olan ve tüm vücuda bakarak kök nedenleri belirlemek üzerine kurulu bir terapi metodudur. Özel yaklaşımımız bedeninizin üç sistemi üzerindedir:

1. Vücudun süreçlerini hormonlar, nörotransmitterler ve diğer biyokimyasal haberciler (kontrol merkezi) aracılığıyla yöneten beyin / endokrin sistemi,

2. Sindirim sistemi ve beslenme (alım)

3. Detoksifikasyon sistemi (eliminasyon)

Fonksiyonel Sağlık ve  Beslenme Danışmanından kimler faydalanabilir?

Bu sorunun cevabı HERKES. Fonksiyonel Beslenmenin amacı yalnızca sağlığınızı iyileştirmek değil, gelecekteki sağlık sorunlarını önlemektir. Bu kişi odaklı bir yaklaşımdır, rahatsızlık ya da semptom odaklı değil. Sizin için kişiselleştirilen, semptomlarınızın şiddetini giderecek veya azaltacak, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan ve bedeninizi ve zihninizi mümkün olduğunca sağlıklı hale getirecek bir programdır.

Hipokrat’ın binlerce yıl önce seçtiğimiz yiyeceklerin öneminden bahsettiği ” yiyeceğiniz ilacınız, ilacınız yiyeceğiniz olsun” sözü herşeyi açıkça ortaya koymaktadır.

Fonksiyonel tıp ve beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir