Hakkında

Berna ÇALIŞ; Ayurveda’nın kadim bilgilerini, Integratif Sağlık  ve Beslenme  Uzmanlığı pratiğinde, Nutrigenetik, Fonksiyonel Tıp, Schüssler Mineral Terapisi, Aromaterapi, Fitoterapi, Çiğ Beslenme, Yoga ve Nefes gibi, hem modern, hem geleneksel terapiler ile birleştiren bir uzmandır.

Ayurveda ve Fonksiyonel Beslenme  ve Diyet Uzmanı, Schüssler Mineral Terapisti  ve Yoga Alliance’e kayıtlı E-RYT,  RPYT, YACEP kategorilerinde Yoga, Yin Yoga ve Prenatal Postnatal Yoga Eğitmeni olarak; bütüncül yaklaşım ışığında, bireyler için kişiye özel, Sağlıklı Yaşam ve Beslenme, Genlere göre Beslenme, Schüssler Mineral Terapisi ve Detoks programları oluşturmakta, Lifestyle Medicine ,Anti-aging Wellness ve Beslenme Danışmanlığı yapmaktadır. 

”Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal bedenin bir bütün olarak dengelendiğinde, tam şifanın ve iyileşmenin mümkün olduğuna inanmaktadır.”

Bütüncül Sağlık ve Beslenme Programı, her insanı bir puzzle gibi düşünür ve bu puzzle biyokimya, genetik, epigenetik, yaşam şekli, duygu ve düşünce başta olmak üzere, birçok bileşeni olan benzersiz entegre bir sistemde, kişinin ruhsal, zihinsel ve bedensel bir bütün olarak olarak sağlığını ve iyileşmesini destekler. Fiziksel, zihinsel, ruhsal, çevresel iyilik ve sağlık halini öncelikli amaç olarak kabul eder.  

Ayurvedic Medicine & Nutrition and Dietetics Uzmanlık eğitimini; Hindistan AVP Chikitsalayam  Hastane Araştırma Merkezi’nin Arya Vadya Baltics Unıversity ve University of Latvia nin ortak programları kapsamında AYURVEDİK TIP’ta Uzmanlık ve Ayurvedik Beslenme ve Diyetetik programını bitirerek, tamamladı.

Yüksek lisansına ise İstanbul Gelişim Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Uzmanlığı (Diyetisyenlik) alanında devam etti.

Beslenme de ve sağlıkta kişiye özel yaklaşımı esas aldığından Dr. Serdar SAVAŞ ile ” Temel Nutrigenetik ve İleri Nutrigenetik Eğitimini” tamamlayarak, danışmanlıklarında besin ve gen ilişkisini kullanmaya başladı.

Berna Çalış; kariyerine Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mezunu olarak başlamış, uzun yıllar mimar olarak profesyonel yaşamına devam ederken başlayan, sağlık sorunlarına şifa arayışları sırasında, edindiği bilgi ve tecrübelerle, Fibromiyalji, Hashimoto ve Alerji gibi sağlık sorunlarına sadece modern tıbbın semptomatik tedavi odaklı yaklaşımının şifa olmadığını ve kendi şifa arayışları sırasında yoganın da hayatına girmesiyle, bu sorunların fizyolojik tek bir nedene bağlı olmadığını, bütüncül bir yaklaşım gerektirdiğini öğrendi. Bu bilgi, kendisine sağlık ve beslenme alanında eğitim almak konusunda ilham verdi ve  yıllar sonra tekrar yeni üniversite eğitimlerinin yolunu açtı… 2010 yılından bu yana Bütüncül Sağlık ve Beslenme alanında Ayurveda, Beslenme ve Diyetetik, Fonksiyonel Tıp, Schüssler Mineral Terapisi, Nutrigenetik, Yoga, Fitoterapi, Aromaterapi alanında çeşitli üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitimler alarak, Bütüncül Sağlık ve Beslenme Uzmanlığı kariyerine başladı.

Aldığı Tüm Mesleki Eğitimler:

Beslenme ve Diyetetik Uzmanlığı eğitimine İstanbul Gelişim Üniversite’nin Yüksek Lisans Programında devam etmektedir.

Ayurveda eğitimini, Hindistan AVP Chikitsalayam  Hastane Araştıma Merkezi’nin Arya Vadya Baltics Unıversity ve University of Latvia nin ortak bir çalışması olan AYURVEDİK TIP’ta  Uzmanlık ve Profesyonel Gelişim Programı bitirerek tamamladı.

Beslenme de ve sağlıkta kişiye özel yaklaşımı esas aldığı için, Dr. Serdar SAVAŞ ile ” Temel Nutrigenetik ve İleri Nutrigenetik Eğitimini” tamamlayarak, danışmanlıklarında besin ve gen ilişkisini kullanmaya başladı.

Biruni Üniversitesi’nde Prof. Dr. Kerim ALPINAR ile ”Fitoterapi” eğitimi sonrası, fitoterapi sertifikasını aldı.

Kresser İnstitute ‘te Fonksiyonel Tıp ve Fonksiyonel Beslenme Eğitimi aldı ve halen enstitünün çalışmalarını takip etmektedir.

”Sağlıklı yaşam bir bütündür ve bütünsel olarak ele alınmalıdır. Sağlık hücrede başlar” prensibinden yola çıkarak, hücresel sağlığın önemine inanan biri olarak Schüssler Mineral Tuzları Terapistliği eğitimini aldı.

Mineral Terapisi alanında ilk eğitimimi Alternatif tıp ve  Fitoterapi uzmanı Şaduman Karacadan aldı. İlk eğitim sonrası Schüssler Minerallerinin etkisi büyüledi.Bu kunudaki eğitimini derinleştirmek istediğinden; bu konunun profesyonellerinden olan ve Avusturya Schüssler Tuzları Derneği Başkanı Adler PHARMA’nın kurucusu Thomas Feichinger ile temel ve ileri ”Schüssler Tuzları ve Yüz Diagnozu(teşhis) Eğitimi ”ni ve ardından Naturapati Uzmanı Schüssler Yüz Analizi konusunda dünyada bir numara olan Dr.Friedrich Depke ile iki defa olmak üzere” Dr.Schüssler Tuzları ve Facial Antlitzdiagnostic (iç biyokimyasal bağlantıların yüzden teşhisi ve tedavi yöntemi) ” Schüssler Salt Therapist eğitimini tamamladı. Türkiye’de sayılı Schüssler Mineral Terapistlerinden birisidir.

Yaklaşık 4-5 yıldır çiğ beslenmeyi hayatına eklemiş bu konuda birçok araştırma yapmış bir kişi olarak; ayrıca Gedik Üniversitesi’nin Dr. Koshenlandra Pratap ile Çiğ Beslenme programını ve Russell James’in “Çiğ Beslenme Şeflik Programı”tamamladı.

Aromaterapi konusunda Prof. Dr. Erdem Yeşilada ve Prof. Dr. Ekrem Sezik tarafından verilen Pratik ve Klinik Aromaterapi Eğitimini aldı. Yine aromaterapi konusunda Aromahead Institute  “Natural Living” ve”Introduction to Essential oil” programlarımını,  Aromatic Studies “Aromatic Medicine” ve Hülya Kayhan tarafından verilen”Tıbbi Aromaterapi ” eğitimini tamamladı. Aromaterapiyi ayrıca  Çin Tıbbının ana çıkış noktası meridyenleri dikkate alarak uygulama da eğitimini aldığım konular arasındadır.

Bütüncül bakış açısıyla oluşturduğu terapi programlarında ve Yin Yoga çalışmalarında büyük katkısı olacağına inandığı için Dr.Andrea Keinz’ den ”Geleneksel Çin Tıbbına Giriş Eğitimi’‘ ni aldı.

Yoga ALLİANCE onaylı  ”200 saatlik Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimi”ni tamamladıktan sonra;  Dr.Neslihan İskit ile ‘Prenatal Postnatal Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi”, Dr. Ebru Özdemir Nath ve Rishi Nath ile ” 80 saatlik Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi” ni tamamladı.

Sağlık ve Spor Bakanlığının Herkes için Spor Federasyonunun verdiği ”Yoga 1.Kademe Antrenörlük Eğitimi”ni tamamlayarak  Sağlık ve Spor Bakanlığının Herkes için Spor Federasyonunun verdiği ”Yoga Antrenörlük Belgesi” sahibi oldu. Ardından; Berra Sertel ile ”100 saatlik Yin Yoga Uzmanlık Eğitimi”ni bitirdi.

E-RYT,  RPYT, YACEP kategorisinde bir eğitmen olarak yoga çalışmalarına devam etmekte, danışanlarına stres yönetimi ve doğru nefes teknikleri konusunda eğitimler vermektedir.

Yediklerimiz kadar cildimize sürdüklerimizin de doğal ve sağlıklı olması gerektiğine inandığından; Dr. Bauman’da ”Skinoloji cilde zararlı kimyasallar eğitimi” de aldığı eğitimler arasında yer almaktadır.

Halen National Association for Holistic Aromatherapy onaylı Clinical Aromatherapist eğitimine ve The Health Sciences Academy ‘nin Food Allergies and Intolerances diploma programına devam etmektedir.

Katıldığı Sempozyum ve Seminerler:

*Nutrigenetik Sempozyumu: Besin Destekleri ve Nutrigenetik

*Kanser Getat: Kanser Tanı ve Tedavisinde Bütüncül Tıp Yaklaşımları Sempozyumu

*Kronik Toksisite Tanı ve Tedavisinde Bütüncül Tıp 

*Bitkilerle Tedavi Sempozyumu

*Skinoloji Semineri

Sağlıklı ve doğal yaşam konusunda hassas, toplumda bu bilincin gelişmesine, katkıda bulunmak isteyen, bir uzman olarak amacı; doğal sağlıklı yaşam bilincini arttırarak, sağlıklı ebeveynler, sağlıklı çocuklar ve sağlıklı bir toplum olma yolunda destek olabilmektir.

Uzun yıllar yaptığı mesleğinin getirdiği sistematik bakış açısıyla; Bütünsel Sağlık, Ayurveda ve Beslenmenin farklı alanlarında aldığım eğitimleri, yıllarca yaptığı araştırmaları, bilgi birikimini ve tecrübelerini kullanarak, bunları bilimsel bir sağlık platformunda birleştirerek ,  İYİ YAŞAM ATÖLYESİ‘ni ve B Healty Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık & Eğitim’i  kurdu. Sağlık ve Beslenme Danışmanlığını sürdürürken, doğal sağlıklı yaşama yönelik eğitimler, workshoplar, atölyeler düzenlemekte, seminerler vermeye devam etmektedir.

Ayrıca; sağlıklı yaşam, Ayurveda, Lifestyle Medicine, Fonksiyonel Beslenme, Schüssler Tuzları,  Aromaterapi ve çiğ beslenme konusunda kişişel ve kurumlara özel danışmanlıklar sunmakta ve seminerler vermektedir. 

www.bernacalis.com ‘un yanısıra, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme ile ilgili diğer sayfaları www.antiagingterapi.net da ve gluten, süt gibi alerjenler içermeyen pratik vegan tariflerin olduğu www.alerjikmutfak.com ve sağlıklı cilt önerilerimin olduğu www.ciltklinik.com’da yazılar yazmaya devam etmektedir. 

Gerçek sağlık ve zindeliği keşfetmeye hazır mısınız?

Doğal ve sağlıklı yaşamın, Ayurveda’nın, Beslenme ve Biyokimya Tıbbı’nın, Yaşam Tarzı Tıbbının, Fonksiyonel Beslenmenin,Yoganın, Nefesin, Fitoterapinin,  Schüssler Tuzlarının zindelik ve şifa veren dünyasına  birlikte yolculuk yapalım, doğayla uyumlu yaşamanın şifasını keşfedelim…

Sağlık ve mutlulukla kalın! Sevgilerimle…

Berna ÇALIŞ