SİBO Nedenleri

Gaz, şişkinlik, hazımsızlık, ishal, kabızlık gibi semptomların önemli sebeplerinden biri olan SIBO ‘ya yani ince bağırsakta aşırı bakteri üremesine neler sebep olur ? sorularına istinaden gelen bir paylaşım.

SIBO’ya neler sebep olur ⁉️

‼️Düşük Mide Asidi seviyesi – Mide asidi, birçok bakteriyi öldürür. Dolayısıyla; Düşük mide asidi seviyeleri, mide pH’ını yükselterek bakterilerin çoğalmasına neden olabilir.

‼️Safra ve Enzim Eksiklikleri
Sindirim enzimlerinin aktive olması için mide asidine ihtiyacı vardır. SIBO’ya yol açan bakterilerin aşırı çoğalması da sindirim enzimi eksikliğine neden olarak, hiç bitmeyen bir kısır döngü oluşturarak, zayıf sindirim döngüsüne neden olabilir.

‼️Zayıf Hareketlilik – Kabızlıkla karıştırılmaması gereken bir durumdur: MMC motor kompleksinin yavaş çalışması anlamına gelir. Bunlar, sindirim kanalındaki yiyecekleri, bakterileri ve toksinleri aşağı ve dışarı hareket ettiren kaslardır. MMC, dengeli bağırsak bakteri popülasyonlarını korumak için çok önemlidir.

‼️Vücudunuzun bakterilerin ince bağırsakta kolonileşmesini engellemek için doğuştan gelen mekanizmalarında bozulma olduğunda oluşabilir.

‼️Anatomik Anormallikler – yapışıklıklar veya divertikül. Karın ameliyatları sonrası oluşan yapışıklılıklardan kaynaklanabilir.

‼️İleoçekal Valf Arızası – İnce bağırsak ve kolon arasında yer alır ve bakterilerin kolondan ince bağırsaklara retrograd (geriye doğru giden) hareketini önler.

Peki, SIBO sebeplerden biri olarak yukarıda bahsettiğim Düşük Mide Asidine neler sebep olabilir?

🚫Ağrı kesici ilaçlar ve asit, reflü, gastrit ve Helikobakter gibi durumlar için alınan proton pompası inhibitörleri gibi ilaçlar.

🚫Yaşlanma – Yaşlandıkça, daha düşük seviyelerde mide asidi üretebiliriz.

İlerleyen günlerde de SİBO TEDAVİSİ ‘nden detaylı olarak bahsedeceğim.❣

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir