AYURVEDİK DETOKS NEDİR?

Ayurveda, mevsim geçişlerinde bir önceki sezonda vücudumuzda birikmiş olabilecek toksinlerden kanallarını temizlemek için bir dahili temizlik programı önermektedir. Detoks her baharda özellikle tavsiye edilir, çünkü ilkbaharda vücudunuzun doğal temizleyici ve gençleştirici mekanizmaları tüm doğa ile uyum içinde yüksek donanıma sahiptir.

Tam bir ayurvedik detoksifikasyon rutini üç aşamadan oluşur – hazırlık, temizlik ve temizlik sonrası.  Her aşama için pratik çalışmalar sunuyoruz.

Ayurveda’ya göre fizyolojiyi etkileyebilecek üç farklı tipte toksin vardır: ama , amavisha ve garvisha. Ama en yaygın toksin tipidir ve eksik sindirimin atık ürünüdür. Yapışkan, beyaz ve kötü kokulu, yediğiniz yiyecekler sindirilmemiş olduğu zaman sindirim sisteminde oluşur. Ama (toksin) genellikle vücudunuzun türü veya mevsimi için uygun olmayan yiyecekler yemekten kaynaklanır; çok fazla ya da çok az yiyerek; bir önceki yemek sindirilmeden yemek yiyerek, kalmış, işlenmiş, eski veya fermente edilmiş yiyecekler yiyerek, ama birikimi artar. Eğer uzun süre artmaya devam ederse, sindirim sistemini terk edebilir, vücudun başka bir yerinde zayıf bir bölgeye gidebilir ve oraya yerleşebilir. Genellikle shrotas’ı bloke eder (mikrodolaşım kanalları) ve vücudun doğal atık uzaklaştırma sistemlerinin yanı sıra bölgeye besin akışını bozar.

Genellikle agni  yani sindirim ateşi ne zaman zayıf ya da düzensiz olursa Ama gelişir. Agni, diyet değişiklikleri yoluyla veya ayurvedik bitkisel takviyeleri alarak, düzeltilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir