Nutrigenetik Genlere Göre Beslenme

Nutrigenetik genlere göre beslenme olarak tanımlanır. Nutrigenetik, Vücudunuzun genetiğinize bağlı olarak besinlere nasıl tepki verdiğini inceler. Nutrigenetik uzmanlarınca genlere göre bireyselleştirilmiş beslenme programı belirlenir. 

Nutrigenetiğin genel amacı, mümkün olan en iyi sağlığı elde etmenize ve korumanıza yardımcı olacak bireysel bir beslenme planı geliştirebilmektir. Genleriniz, tuza ne kadar hassas olduğunuzu belirleyebilir, laktoz intoleransınızı, D vitamini eksikliğinizi, kafeini ne kadar iyi tolere ettiğinizi ve hatta vücudunuzun yaraları tamir etmedeki hızını öğrenebilirsiniz. Nutrigenetik,  benzer yaş, boy ve aktivite düzeyindeki iki bireyin neden aynı beslenme düzenine farklı tepki verdiğini açıklayabilir. Düşük karbonhidratlı diyet size gerçekten fayda sağlar mı? Ne kadar protein almalısınız? Vücudunuzun detoks metabolizması iyi çalışıyor mu?Hangi takviyeleri almalısınız? Hangi takviyeleri ne kadar almalısınız? Bunlar, DNA’nızda saklanan bilgilerin açıklayabildiği sorulardır.

Nutrigenetik analiz raporunuz, genetiğinizin yeme davranışlarınızı, kilo yönetiminizi ve uzun vadede sağlığınızı nasıl etkilediğini daha yakından inceler. Doğru uygulandığında, nutrigenetik ve nutrigenomiklerle ilgili bilgiler, kronik kompleks hastalıkların önlenmesine, tedavisine ve hatta iyileştirilmesine destek olur. DNA temelli diyetler ile insanların ortalama % 33 daha fazla kilo verdiklerini biliyor muydunuz? Çünkü genetiğiniz karbonhidratları, yağları ve diğer makrobesinleri nasıl metabolize ettiğinizi belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir