DOĞAL YOLLARLA DİŞ FIRÇASI TEMİZLİĞİ

Dişeti hastalıklarından, çürüklerden korunmak ve kötü kokuyu engellemek için düzenli olarak dişlerimizi fırçalıyoruz. Ancak; ağzımızda da milyonlarca bakteri yaşamakta ve dolayısıyla, her dişimizi fırçaladığımızda da ne yazık ki; bir miktar bakteri fırçada kalmakta. Peki diş fırçalarımızda kalan bu bakteri ve mikropların üremesini engelllemek için diş fırçalarımızı nasıl temizlemeliyiz?

Diş fırçalarını günlük olarak sadece ılık su ile durulamak yeterli olurken; uzun vadede bu uygulama ne yazık ki yetersiz kalmakta. Diş fırçalarımızı her 3 ayda değiştirmemiz gerektiğini ise; neredeyse çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Ancak bu üç ay süresi içerisinde de diş fırçalarımızı ara ara dezenfekte etmeliyiz. Peki ama nasıl? Bunu oldukça kolay bir şekilde ve kısa sürede yapabilirsiniz.

Diş fırçasınızı dezenfekte etmek için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 120 ml su
  • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 1-2 damla tea tree oil

Tüm malzemeyi karıştırıp, diş fırçanızı 30 dk. bu karışımda bekletmeniz yeterli olucak. Daha sonra durulayarak fırçanızı kullanabilirsiniz. Bu işlemi 2-3 haftada bir tekrarlamanız gerekiyor. Sirke, karbonat ve tea tree oil (çay ağacı yağı) oldukça etkili dezenfaktanlardır, toksik kimyasallar yerine evinizin farklı alanlarında da kullanabilirsiniz.

İyi yaşa, iyi hisset!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir