OIL PULLING (YAĞ ÇEKME) NEDİR? OIL PULLING’İN FAYDALARI NELERDİR?

Bugün, basit ama etkili ve sabah rutinimize eklediğimizde, sağlığımıza bir çok faydası olan detoks etkisi yüksek bir yöntemden söz etmek istiyorum.Yöntemin adı ‘OIL PULLING’ türkçeye çevirdiğimizde ‘ YAĞ ÇEKME ’ anlamına geliyor. Bu aralar yurt dışında da oldukça popüler olmasına rağmen binlerce yıllık bir Ayurvedik ritüel.

OIL PULLING (Yağ Çekme) nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Ağzımız milyonlarca bakteri, toksinin bulunduğu bir ortam ve sabahları yapacağımız yağ çekme işlemi, gece boyu çoğalan tüm bu toksinlerin ağzımızdan hızla uzaklaştırılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca; Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbına göre; dilin her bir bölümü böbrekler, akciğerler, karaciğer, kalp, ince bağırsak, mide, kolon ve omurga gibi farklı organların yansımasıdır. Dolayısıyla yapılan bu işlem ağız detoksifikasyonundan çok daha öte ve faydalı bir ritüeldir.

Peki yağ çekme işlemi ne zaman ve nasıl yapılmalı?

Sabah kalkar kalkmaz hiçbir şey yemeden içmeden yapacağınız ilk işlem olmalı bu işlem. Bir yemek kaşığı organik soğuk pres bir yağ ( ben bu aralar organik susam yağı kullanıyorum , ancak Hindistan cevizi veya zeytinyağı da olabilir) ağıza alınır. En az 5 dakika olmak (20 dakikaya kadar çıkılabilir) üzere yağ ağız içinde her yere temas edicek şekilde çevrilir ve tükürülür. İşlem sonrası yoğun toksin içeren bu yağı asla yutmayın. Daha sonra dişlerinizi her zaman ki gibi fırçalayabilirsiniz. Diş macununuz flörür içermesin dememe gerek yok sanırım. Yağ çekme işlemi işte bu kadar kolay.

Yağ çekme ile, tam anlamıyla kir (toksinler) ağzından emilir ve hastalıkları önlemek için gereken ağız sıvılarının düzgün akışına katkıda bulunan temiz, antiseptik bir ağız ortamı oluşturulur. Bu işlem ile ağızdaki toksinler ve zararlı mikroorganizmalar uzaklaştırıldığından, bağışıklığımıza da olumlu katkıları oluyor. Biliyoruz ki, vücuttaki zararlı bakteriler, toksinler enflamasyona ve çeşitli hastalıklara neden olurlar. Yağ çekme işlemi bu anlamda çok iyi bir detoks yapar. Bu yöntemin cilt problemlerini, allerjileri ve enflamasyonu azalltığı, bağışıklığı kuvvetlendirdiği biliniyor. Ayrıca; iyi bir ağız hijyenine sahip olursunuz. Dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir, dişleri parlatır. Plakların neden olduğu diş eti iltihaplarına ve ağız kokusuna karşı da koruyucu etkisi vardır. Sadece iki hafta içinde vücudunuz da olumlu etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

yağ çekme
oil pullingin faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir