HAMİLELİK DÖNEMİNDE YOGANIN FAYDALARI

Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli ve özel dönemlerden birisidir. Bebeğinizi fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak beslemek bir anne olarak  ilk önceliğiniz olan bu dönemde hamile yogası kendinize ve bebeğinize vereceğiniz en güzel ve en faydalı hediye olacaktır.

Hamilelik döneminin sağlıklı ve huzurlu geçirilmesine destek vermesi açısından, hamile yogası bilimsel olarak tavsiye edilmektedir. Planladığınız doğum; normal doğum ya da sezeryan, her ne şekilde olursa olsun, hamilelik sürecinizi fiziksel ve ruhsal olarak rahat geçirebilmek için hamile yogasının olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Uzman bir yoga eğitmeni eşliğinde yapacağınız yoga çalışmaları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Hamileliğinizi nasıl geçirdiğiniz bebeğinizin doğum sonrası hayata bakışını, ruhsal durumunu büyük oranda etkileyecektir. Hamilelik döneminde yaşanan stres, bazı hormonların seviyesini artırarak, plasentaya kan akışını azaltabilir, bu durum hem annenin sağlığını, hem de bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Yoga çalışmaları stresten kurtulmanıza yardımcı olur, hamileliğin neden olduğu, komplikasyonları azaltır. Fetüse kan akışını dengeler.

Hamile yogasında çalışmalarımızı 3 grupta topluyoruz: Fiziksel çalışmalar, Nefes Çalışmaları ve Meditasyon

Fiziksel çalışmalar da tüm eklemleri esneterek başladığımız çalışmalara, hamile yogasında uyguladığımız yoga asanaları ile devam ediyoruz. Hamile Yogası duruşları ile farklı kas gruplarını çalıştırarak, omurganın esnemesini, güçlenmesini ve omurlar arasına sıkışan sinirlerin rahatlamasını sağlıyoruz. Bacak ve rahim kaslarını güçlendirerek bedenimizi doğal doğuma hazırlıyoruz. Yoga asanaları ayrıca; vücudumuzdaki enerji akışını aktive ederek hem fetusün daha iyi beslenmesine olanak sağlıyor hem de annenin tüm vücudunun şifalanmasına olanak sağlıyor.

Nefes çalışmaları ile; nefesimizi doğru kullanmayı ayrıca dengeleyici, zihnimizi sakinleştiren, doğum öncesi ve sırasında kullanabileceğimiz nefes tekniklerini öğreniyoruz. Yine nefeslerle birlikte, doğuma kadar uygulayabileceğiniz, rahim kaslarının güçlenmesini sağlayan kilit çalışmalarını çalışıyoruz.

Meditasyon teknikleri ise, pozitif düşünme ve stresten uzak kalma da destek oluyor.

Hamilelik süresince yapacağınız yoga çalışmaları;  hamilelikte ortaya çıkması muhtemel bel, sırt, boyun ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olur, ağrısız, krampsız ve daha mutlu bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar.

Hamile yogası haftanın her günü gönül rahatlığı ile yapabileceğiniz bir çalışmadır.  Haftanın en az 2 günü 1 saatten oluşan bir programın hamilelik sürecini olumlu yönde etkilediğini görmekteyiz.

Hamileliğin her döneminde yoga yapabilirsiniz. Ancak başlamadan önce; yoga yapmanıza engel teşkil edecek bir durum olup olmadığına ilişkin önce doktorunuzun onayını almanızı tavsiye ederim.

 

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir