AYURVEDİK BESLENME İLKELERİ

Ayurveda’ya göre, gıda ilaçtır. Ayurvedik öğretiler,  ne yiyeceğimizi, nasıl yiyeceğimizi, ne zaman yiyeceğimizi ve nedenini anlamamıza yardımcı olur. Ayurveda, herkes için hiçbir şeyin doğru olmadığı ve her şeyin birileri için doğru olduğu inancına dayanır. Bu da ne demek ? dediğinizi duyar gibiyim. Ayurvedik beslenme ilkeleri, her birimizin benzersiz olduğu anlayışından gelir, ancak hepimiz için geçerli belli kurallar da vardır. 

Basitçe söylemek gerekirse, her birimiz farklı hormonal, enzim ve nörotransmitter seviyeleri ile biyokimyasal olarak farklıyızdır. Her insan dünyaya farklı şekillerde tepki gösterir. 

Ayurveda, bir insanın kendileri için eşsiz bir birey olarak neyin doğru olduğunu anlamasına yardımcı olmayı amaçlayan 5000 yıllık bir bilimdir. Bir Klinik Ayurveda Uzmanı kişinin sindirim sistemi, sinir sistemi ve vücudun diğer sistemlerinin nasıl işlediğini ve kişinin vücut yapısını değerlendirerek, onun ihtiyaçlarına özel bir beslenme programı tasarlar. Uygun bir diyet ve yaşam tarzı ile Ayurveda’ nın amacı, her bireyin fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmaktır.

Bunun için baharatlar iyileştirici maddeler olarak kullanılır ve besinler en iyi sindirimi, emilimi ve besinlerin asimilasyonunu sağlayacak şekilde birleştirilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir